Okna drewniano-aluminiowe mają wszystkie zalety okien drewnianych, ale nie wymagają pracochłonnej konserwacji. Są też droższe od okien drewnianych, ale bardziej trwałe. Okna drewniano-aluminiowe zapewniają piękne drewno wewnątrz, a trwałą ochronę przed wodą, śniegiem i wiatrem na zewnątrz.Producenci okien drewnianych, w poszukiwaniu sposobów na przedłużenie żywotności swoich produktów, wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów. Poszukiwanie jak najlepszej ochrony drewna przed warunkami zewnętrznymi doprowadziło do powstania okna hybrydowego z drewna, które od zewnątrz osłonięte jest profilami aluminiowymi. Takie rozwiązanie łączy w sobie najlepsze cechy tych materiałów i eliminuje niską odporność drewna na warunki zewnętrzne.

Okna drewniano-aluminiowe występują w różnych wersjach. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż nakładek aluminiowych na zwykłe profile drewniane. Pozwala to na zabezpieczenie wszystkich elementów drewnianych, w tym szprosów, szczeblin, słupków, hebli itp. Dodatkowo w celu ochrony drewna montuje się aluminiowy okapnik rynnowy, dzięki czemu para wodna skraplająca się na wewnętrznych ściankach aluminiowej osłony ma zapewniony odpływ, a w drewnie pod osłonami nie ma wilgoci.

Dodatkowe uszczelki można zastosować w miejscach, gdzie krawędzie nakładek stykają się z profilami lub szkłem. Na przykład dość grube (ponad 80 mm) profile wykonane z czterech warstw sklejki można by wzmocnić poprzez dodanie profilu aluminiowego. W ten sposób powstałyby jednak bardzo grube ramy okienne. Zamiast tego można przepiłować część drewnianą i w miejsce czwartej warstwy sklejki zastosować profil aluminiowy. W tym rozwiązaniu pakiet szybowy jest osadzony pomiędzy drewnem a profilem aluminiowym, ale spoczywa na tym pierwszym. Wysunięcie szerokiego pakietu szybowego poza ramę i oparcie go od zewnątrz na wsporniku z uszczelką pozwala zbudować nowocześnie wyglądające okno, w którym rama skrzydła i ościeżnica są zlicowane. Mogą to być dwie oddzielne ramy lub jedna, bardzo szeroka - obejmująca jednocześnie ramę skrzydła i ościeżnicę. Zazwyczaj jest ascetycznie prosta. W tym ostatnim rozwiązaniu po przekręceniu klamki otwiera się tylko drewniana rama skrzydła z przeszkleniem, a profil aluminiowy ze wspornikiem.

Swoim klientom oferujemy sprawdzony model DUOLINE firmy Drutex. Sprawdź szczegóły i umów się na bezpłatny pomiar.

HAJDUK OKNA

Andrzej Hajduk

ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 7
42-700 Lubliniec
woj. śląskie