Wybór okien drewnianych

Okna drewniane są bardzo często traktowane są jako dobro luksusowe, co wynika z popularności stolarki PCV, która jest nieco tańsza. Czy różnica cenowa jest aż tak diametralna? Nie do końca. Wybór okien drewnianych nie musi kojarzyć się z wysoką ceną. Ponadto spotykają się z aprobatą ekologów, ponieważ są wykonane z naturalnego surowca. Należy pamiętać, że drewno jest surowcem bezpiecznym dla środowiska. 

 

Zalety okien drewnianych

Największą zaletą okien drewnianych jest ich odporność na odkształcenia. Wynika to ze sztywnych, klejonych konstrukcji profili. Proces ich produkcji jest dość skomplikowany, ale zapewnia solidność wykonania. Sztywność okien drewnianych jest znacznie większa niż okien PCV. W związku z tym można je produkować w znacznie większych rozmiarach. 

Kolejną zaletą stolarki drewnianej jest jej naturalny wygląd. Nadaje on wnętrzom niepowtarzalnego ciepła i przytulnego efektu. Doskonale komponują się z każdym rodzajem wykończenia. Ponadto doskonale nadaje się do każdego pomieszczenia. Dodatkową zaletą okien drewnianych jest to, że można je lakierować i malować. W ten sposób można podkreślić wyjątkowy charakter okna.


Okna były kiedyś wykonywane z litego drewna, które często wypaczało się po krótkim czasie użytkowania. Pozwalało to na przedostawanie się zimnego powietrza przez szczeliny. Obecnie, dzięki warstwowemu klejeniu drewna, ramy nie odkształcają się. Składają się one zazwyczaj z czterech grubych warstw dobranych tak, aby układ słojów w każdej z nich był naprzemienny.  Takie rozwiązanie zaczęto już stosować w belkach dachowych i elementach do budowy domów prefabrykowanych. Dzięki tej technologii poprawiono stabilność ram - wzrost wytrzymałości na zginanie umożliwił wykonanie okien drewnianych o większych wymiarach.

Oferowane są również okna wykonane z klejonych profili drewnianych o różnej twardości - warstwy zewnętrzne wykonane są z twardszego gatunku drewna, a warstwy wewnętrzne z drewna miękkiego.

 

Okna drewniane w Lublińcu

Kolejną zaletą okien drewnianych jest dowolność koloru. Bardzo popularne w ostatnim czasie są okna loft lub czarne okna. Pomożemy wybrać kolor do Twojej aranżacji i wnętrza. Próbki w naszym salonie w Lublińcu oraz bezpłatny pomiar na pewno ułatwi wybór. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą okien drewnianych.

HAJDUK OKNA

Andrzej Hajduk

ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 7
42-700 Lubliniec
woj. śląskie