Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? 5 naszych rad

Organizację przestrzeni w mieszkaniu i zapewnienie prywatności domownikom możesz osiągnąć dzięki drzwiom wewnętrznym. Przy ich wyborze zwróć uwagę na kolor i styl, ponieważ odegrają one dużą rolę w uzupełnieniu wystroju Twojego pomieszczenia. Dzięki odpowiedniemu doborowi drzwi możesz za niewielką cenę odmienić charakter swojego pomieszczenia, czyniąc je znacznie przyjemniejszym do przebywania w nim. 

Organizację przestrzeni w mieszkaniu i zapewnienie prywatności domownikom możesz osiągnąć dzięki drzwiom wewnętrznym. Przy ich wyborze zwróć uwagę na kolor i styl, ponieważ odegrają one dużą rolę w uzupełnieniu wystroju Twojego pomieszczenia. Dzięki odpowiedniemu doborowi drzwi możesz za niewielką cenę odmienić charakter swojego pomieszczenia, czyniąc je znacznie przyjemniejszym do przebywania w nim. 

Jeśli chodzi o wybieranie idealnych drzwi do swojego domu, skup się na funkcjonalności. Jednym z najważniejszych czynników do rozważenia jest kierunek otwierania. Aby to określić, stań przed drzwiami i sprawdź zawiasy. Jeśli zawiasy znajdują się po lewej stronie, drzwi są lewe. Analogicznie, jeśli zawiasy znajdują się po prawej stronie, drzwi są prawostronne.

Wybór drzwi wewnętrznych nie musi być trudnym zadaniem. Większość osób często wybiera skrzydła drzwiowe, które mają współgrać ze stylem domu i mebli. Dostępne są różne rodzaje drzwi wewnętrznych, takie jak drzwi przesuwne, drzwi składane i tradycyjne typy. Bez względu na rodzaj drzwi, istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas dokonywania zakupu. Aby zapewnić właściwy wybór drzwi, należy pamiętać o następujących zasadach:


1. Sposób wykonania


Wybierając drzwi wewnętrzne, warto zwrócić uwagę na ich konstrukcję. Solidne i trwałe drzwi zbudowane z płyt drewnopochodnych i wypełnień pomiędzy nimi wytrzymują zwykle wiele lat bez konieczności wymiany. Drzwi płytowe można podzielić na trzy podstawowe kategorie:
Plaster miodu - Pomiędzy panele wkłada się stabilizujący wkład w postaci kartonowych sześciokątów, dzięki czemu są one idealnym wyborem do pokoi dziecięcych.
Płyta wiórowa lita - Jest to najcięższe i najbardziej solidne wypełnienie zapewniające dobrą izolację akustyczną, dzięki czemu nadaje się do drzwi wejściowych lub drzwi do biura domowego.
Płyta wiórowa - Zbudowana z płyty wiórowej i regularnych otworów, jest to popularny wybór ze względu na odporność na uszkodzenia lub uderzenia.

 

2. Rodzaj ościeżnicy


Ościeżnica jest elementem konstrukcyjnym osadzonym w ścianie, na którym montowane są drzwi. W zależności od projektu i sposobu montażu, ościeżnice mogą być regulowane lub stałe. Ościeżnice regulowane można łatwo dopasować do dokładnych wymiarów ściany. Natomiast ościeżnice stałe montowane są najczęściej w ścianach o grubości 6 lub 10 cm i wymagają elementów maskujących do połączenia ze ścianą. Montaż ościeżnicy stałej jest bardziej skomplikowany, dlatego warto skonsultować taką operację ze specjalistą.

Ostatnio bardzo modne stały się drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą. Ten element wystroju daje efekt "zniknięcia" w ścianie, co optycznie powiększa przestrzeń i wygląda stylowo. Do montażu takich drzwi potrzebne są zawiasy i inne akcesoria z możliwością ukrycia. Ościeżnice te są zazwyczaj wykonane z aluminium i mają wzmocnioną konstrukcję, która jest dostosowana do ściany i rodzaju drzwi. Jedna strona skrzydła drzwiowego jest równa ze ścianą, a z drugiej strony powstaje wnęka, która musi być wykończona w taki sam sposób jak ściana. Do wykończenia wnęki można użyć takich materiałów jak: panele drewniane, płytki ceramiczne, szkło, tapety, kamień i wiele innych.

b2d43d-drzwio-wewnetrzne-2.webp

3. Drzwi bezprzylgowe i przylgowe


Wygląd krawędzi drzwi jest ważnym czynnikiem wpływającym na estetykę. Możemy rozróżnić drzwi przylgowe i bezprzylgowe. Te pierwsze są do czegoś przymocowane, a krawędź skrzydła ma wcięcie, które zachodzi na ościeżnicę. Natomiast drzwi bezprzylgowe mają gładką krawędź i powierzchnię, która zlewa się z ramą, tworząc jednolity wygląd nawet wtedy, gdy drzwi i ściana są tego samego koloru. 

Tradycyjne drzwi z konstrukcją przylgową mają wyraźne wcięcie na skrzydle, w miejscu gdzie zachodzi ono na ościeżnicę. Natomiast drzwi bez wrębów są "pełne", tworząc po zamknięciu gładką krawędź. Zainstalowanie zawiasów chowanych w tych pełnych drzwiach daje gładką powierzchnię i cięższy, bardziej znaczący wygląd, który również wizualnie powiększa pomieszczenie.

 

4. Kierunek otwierania drzwi


Kierunek otwierania się skrzydeł ma istotne znaczenie zarówno dla lokalizacji włączników światła, jak i dla rozmieszczenia mebli. Przy wyborze drzwi rozsądnie jest najpierw zaplanować przestrzeń, aby otwarcie skrzydeł nie utrudniało codziennego funkcjonowania. Generalnie, drzwi wewnętrzne wybiera się w oparciu o położenie włączników światła. Na przykład, jeśli włączniki znajdują się po lewej stronie wejścia, to należy wybrać drzwi lewe. Jeśli są po prawej stronie, wybierz drzwi prawe.

 

5. Kolor podłogi


Uzupełniając się wzajemnie, parkiet i drzwi wewnętrzne są integralnymi elementami wystroju mieszkania. Aby zapewnić przyjemną estetykę, należy wybrać odpowiedni kolor zarówno parkietu, jak i drzwi wewnętrznych. Należy rozważyć, jakie kolory są dostępne i znaleźć między nimi równowagę. Ciemne odcienie, takie jak orzech północny, antracyt i wenge są idealne dla jasnych parkietów, podczas gdy brązowe drzwi mogą stworzyć dobrze wyważony kontrast, który dodaje charakteru pomieszczeniu. Skorzystaj z tych wskazówek, aby dokonać właściwego wyboru.

204762-drzwi-wewnetrzne-3.webp

Na jakie drzwi się zdecydować?


Decydując się na drzwi wewnętrzne, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale także na jakość. Tanie, niskiej jakości modele nie wytrzymają upływu czasu i mogą nie stworzyć pożądanego wyglądu. Planując remont, najlepiej wybrać drzwi na końcu, choć pomocne może być zaplanowanie wystroju wnętrza jeszcze przed etapem budowy. 
W przypadku pomieszczeń, które będą ze sobą sąsiadować, najlepiej wybrać podobne modele, lewe lub prawe. Aby wizualnie otworzyć przestrzeń, rozważ pozostawienie niektórych pomieszczeń otwartych zamiast dodawania drzwi, jak np. kuchnia czy gabinet.
Otwarte przestrzenie, takie jak pokoje dzienne, jadalnie czy kuchnie, z których codziennie korzystają domownicy, mogą pomóc w optycznym powiększeniu domu. Jeśli zdecydujesz się oddzielić niektóre pomieszczenia drzwiami, jak np. kuchnię lub gabinet, wybierz model częściowo przeszklony, aby zmaksymalizować dostęp światła i uniknąć uczucia "zamknięcia".

 

Najpopularniejsze modele drzwi wewnętrznych


Od lat świadczymy sprzedaż i montaż drzwi wewnętrznych. W swojej ofercie mamy tylko sprawdzone produkty, ponieważ zależy nam na satysfakcji klienta oraz braku reklamacji na niskiej jakości produkt. Oto nasz najpopularniejszy model
- Drzwi SOFTLINE - link 

Pamiętaj, że w razie pytań, nasi specjaliści są gotowi odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości. Zakup drzwi wewnętrznych to ważna decyzja - przeważnie na kilka lat. Niech to będą dobrze wydane pieniądze. Skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny. 

HAJDUK OKNA

Andrzej Hajduk

ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 7
42-700 Lubliniec
woj. śląskie